Menu

معرفی کتاب؛ از کاروان اقتصاد تا ساربان سیاست
hessam
/ دسته ها: Uncategorized

معرفی کتاب؛ از کاروان اقتصاد تا ساربان سیاست

نظام بانکداری ایران و بین المللی سازی

کتاب «نظام بانکداری ایران و بین المللی سازی؛ از کاروان اقتصاد تا ساربان سیاست» که به تازگی از سوی شرکت انتشاراتی فدک ایساتیس[1] منتشر شده  است برخلاف رویه معمومِ کتاب های بانکداری بین المللی  به لحاظ محتوا و ماهیت کار جدیدی است و در در نوع خود می توان آن را  نخستین کتاب از این دست برشمرد. برخلاف کتابهای بانکداری بین الملل که عموما به گردش کارها و فرآیندهای مرتبط با انواع عملیات و
تراکنش های بین بانکی در حوزه بین الملل  می پردازند؛ در این کتاب بین المللی سازی بانکها بر اساس انواع استراتژی ها و روش های ورود بین المللی و الزامات ورود اعم از استانداردها، رویه ها، عرف، مقررات بین المللی، کنواسیون های لازم الاجرا، مقررات سرزمین مقصد، منابع، فرصت ها، شرایط صنعت، شرکت های چندملیتی،  نقش نهادها در بین المللی سازی، انواع استراتژی های ورود، نقش قوانین و مقررات سرزمین مقصد، مبادلات میان فرهنگی و مواردی از این دست مورد مداقه دقیق قرار میگیرد.  فقدان منابع فارسی و اقتضایی بودن مدل ورود بین المللی بانکها متناسب با چارچوب نهادی و شرایط سیستم بانکی کشور مبدأ و سرزمین مقصد و نیز بین رشته ای بودن تحقیق که برگرفته از علوم بانکداری بین الملل، حقوق بین الملل، اقتصاد بین الملل، اقتصاد سیاسی، علوم سیاسی خاصه گرایش سیاست گذاری عمومی، کارآفرینی بین الملل و مدیریت بازاریابی بین المللی است باعث شد تا نگارنده با بررسی در منابع معتبر و محدود داخلی و  منابع گسترده  خارجی در کنار  مصاحبه با خبرگان نظام بانکی داخلی و یا دارای تجربه بانکداری در عرصه بین الملل تصویری جدید و روشن از دانش ورود بین المللی ارایه دهد. تخصص نگارنده کتاب در رشته های حقوق بین المللی در مقطع ارشد و دکتری مدیریت کارآفرینی بین المللی با گرایش نهادهای مالی تحصیل نموده و تجربه شغلی وی در امور بانکی در ارایه مطالب واقع نگر و منطبق با مقتضیات نظام بانکداری ایران کمک وی آمده است. در این میان نقش مشاوران کتاب که اساتید کارآفرینی، اقتصاد، علوم بانکی و سیاست گذاری عمومی می باشند در تلفیق مطالب چند رشته ای نیز بر غنای کتاب افزوده است.

علاوه بر بررسی پیشینه تئوری ها و تجارب بین المللی سازی بانکها که با بررسی مروری بیش از سیصدمقاله و کتاب انگلیسی تهیه شده است؛ برای اطمینان از یافته  مصاحبه های عمیق و نیمه ساختار یافته با سیزده نفر از خبرگان نظام بانکی و اقتصادی در سمت های مدیرعامل، عضو هیأت مدیره مدیران عامل شرکت های بزرگ فناوری های نوین بانکی و اساتید برجسته اقتصاد دیحیتال و صاحب نظران بانکداری هوشمند نیز استفاده شده است که ذکر نام آنها در کتاب آمده است.

کتاب با رویکرد تمرکز بر نقش نهادها در فرآیند بین المللی سازی با تکیه بر آنچه آمد دو مدل  تفکیکی و جامع  برای ورود بین المللی نظام بانکداری ایران در شرایط نرمال و تحریمی ارایه می نماید. این مدل ها با جستجوی پاسخ برای پنج سوال بنیادین در ادبیان نظری، مصاحبه ها و تجارب مستندسازی شده به شرح زیر تهیه شده است.

و در نهایت ارایه مدلی برای پرسش اساسی کتاب که مدل جامع نظام بانکداری ایران برای ورود به عرصه بین الملل درشسرایط تحریم و نرمال چگونه باید باشد.

در پاسخ به این سوال است که بخشی از مهمترین مشکلات نظام بانکداری ایران چه در حوزه داخلی و چه در حوزه فعالیت های بین المللی به طور شفاف مطرح میگردد، مسایلی نظیر: نظام سیاسی ایدئولوژیک، تقدم مصالح سیاسی بر منافع اقتصادی، دخالت آشکار و پنهان نهادهای انتصابی و غیررسمی در اقتصاد و بانکداری، سایه سنگین دولت بر اقتصاد و قوانین سلبی و دست و پا گیر، نقش فعالیت های منطقه ای و استفاده ابزاری از بانکها، عدم پیروی سیاست خارجی از منافع اقتصادی، مصلحت گرایی، فقدان دانش بین المللی، بی توجهی به کنواسیون ها و مقررات بین المللی و مواردی از این دست که با تقسیم نهادهای کشور به نهادهای سخت و نرم به طرز هوشمندانه ای جهت و اثر تفکیک شده هر کدام با درصد قابل مقایسه هر کدام تعیین می شوند. انواع ریسک های موجود در نظام بانکی اعم از عملیاتی، فنی، مدیرتی و غیره نیز به صورت دسته بندی شده از درون مفاهم و مقولات برآمده از مصاحبه ها مشخص و به خواننده ارایه می شود. همچنین در بخش الزامات ورود، استانداردهای الزام آور اعم از کنواسیون های بین المللی و دیگر مصوبات پیاده سازی شده در سیستم یکپارچه بانکداری بین الملی ارایه گردیده است که مهمترین آن عبارتند از:

استانداردهای الزام‌آور بین‌المللی‌شدن بانک‌ها، مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم،اصول مدیریت ریسک تطبیق، اصول مدیریت یکپارچه، ریسک شناسایی مشتریان، اصول حاکمیت شرکتی، اصول شفافیت، اصول کنترل داخلی، اصول تداوم فعالیت، اصول مدیریت ریسک در بانکداری الکترونیک، استانداردها و اندازه گیری سرمایه بانکها در بازل،  اصول مدیریت ریسک اعتباری، اصول مدیریت نقدینگی،اصول مدیریت ریسک عملیاتی.

در پایان کتاب نیز علاوه بر پاسخ به پرسش ها و  ارایه مدل برای شرایط نرمال و تحریمی مهمترین استراتژی‌های بین‌المللی‌شدن بانکها ارایه شده است. کتاب در پی ارایه نخستین مدل جامع ورود بین المللی نظام بانکداری متناسب با شرایط نهادی ایران است. مطالعه این کتاب برای ارکان فعال در حوزه بانکی اعم از سیاستگذاران، برنامه ریزان، مدیران عامل و اضای هیأت مدیره و هیأت عامل بانکها، مدیران اجرایی اعم از ارشد و میانی و نیز کارشناس امر حاوی مطالب ارزنده ای می باشدکه در توسعه بینش بین المللی سازی و ضرورت آن مفید خواهد بود. مقالات ارایه شده در فهرست منابع نیز مهمترین و معتبرترین مقالات موجود در حوزه های بین المللی سازی و بانکداری بین الملل است که منبع خوبی را در اختیار خواننده قرار می دهد. در پایان خالی از لطف نیست به روش چینش مطالب اشاره شود که بر خلاف عرف موجود که بر اساس تلفیق و جمع بندی تئوری ها بوده و روند یکنواختی را دنبال می کنند؛ در کتاب به شیوه نگارش تحقیقات کاربردی، روش شناسی و تجزیه و تحلیل داده ها نیز به خواننده ارایه می شود. در پشت جلد کتاب نیز متنی از دکتر محمود سریع القلم آمده است که براهمیت بین المللی شدن کشور و نقش بانکها تأکید دارد.

 

[1] www.fadakbook.ir-66482221-66481096-66465831

مطلب قبلی اپلیکیشن مارکتینگ چیست و چرا برای تازه کاران در کسب و کار مهم است
مطلب بعدی شصت توصیه کوتاه برای بازاریابی اینترنتی
Print
148 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

فایل ها برای دانلود

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x

موفقیت و عملی شدن خواسته شما برای کسب کاری بهتر

دی ان ان